Beh

Prečo a ako behať?

Chcete behať, ale bojíte sa, že je to veda? Nevládzete alebo ste strašne unavený? Tu je zopár drobných rád k behu.

Základy

Ako často behať?

Tak často ako to len ide. Ak beháte krátke úseky aj každý deň. Pri dlhších behoch, je vhodné mať deň či dva prestávku, na regeneráciu svalstva a šliach. Po dlhom behu sa telo dlhšie zotavuje, takže sa zbytočne nepresiľujte.

Kedy behať? 

Najlepšie hneď ráno, pripravíte sa na celý deň, prekrvi sa Vám telo, hlava, bude sa Vám lepšie rozmýšľať. Stačí sa len ráno premôcť. Behajte aj cez deň, pozor na slnko a vysoké teploty, riskujete kolaps. Nebehajte pred spaním, telo je potom celé nabudené a ťažko sa Vám bude spať.

Životospráva.

Pred behom radšej nejedzte, len niečo ľahké a málo, aby Vám neprišlo zle. S ťažkým žalúdkom sa aj ťažko zaspáva, nie to ešte beží. Nabite sa cukrom, je to ako energetická bomba, ktorú počas behu využijete.

Rozcvička.

Pred behom sa ponaťahujte, rozcvičte, zahrejete si svalstvo. Nikdy nebežte len tak zrazu, môžete si natiahnuť sval.

Pitný režim.

Počas behu pite. Ak neviete piť počas behu, zastavte sa a napite, ak treba vydýchajte sa a bežte ďalej.

Dýchanie.

Zhlboka dýchajte, v tempe 3 kroky nádych 3 výdych, alebo 2/2, tak ako zvládate. Dýchajte nosom, hlavne v zime, keď je vzduch studený.

Ak sa dostaví pichanie v boku, zmiernite tempo, zrejme Vám nestačí dych a slezina s pečeňou lieta v brušnej dutine hore dole.

Držanie tela.

Behajte vzpriamene, uvoľnene, nehrbte sa. Ruky voľne vedla tela zohnuté v predlaktí do pravého uhla. Ruky Vám majú pri behu pomáhať v pohybe, pohybovať sa popri tele, nie s nimi metať. Čím väčší záber či pohyb rukami, viac energie je spotrebovanej. Inak bežia bežci šprint, kde im ruky pomáhajú v zábere a prenose energie do kroku a inak maratónci na dlhé trate.

(obrázok beh2)

Intenzita behu.

Pre začiatočníkov so slabou kondíciou, je dobre behať jeden Vami určený úsek, a potom polovicu z neho v pokluse alebo krokom. Napríklad okruh na štadióne má 400m, odbehnete 800m a vydýchate sa na 400m. Postupne si pridávajte dĺžku úsekov odbehnutých a skracujte dĺžku odkráčaných. Vytvorte si obrátenú pyramídu, odbehnite 3 okruhy, jeden odkráčajte, potom dva okruhy a opäť krok, posledný odbehnutý okruh a chôdza. Nabudúce si pridajte okruhy na prvé kolo.

Určite si vlastné tempo, ktoré zvládate. Časom sa budete zlepšovať, zrýchľovať, nechcite hneď limity maratónskych bežcov. Začínajúci bežci bežte pomaly tempo nad 6,30 min/ na 1 km, časom sa zlepšíte na 6,0 min / na 1 km. Intenzívnym tréningom a pravidelným behaním sa zlepšíte na tempo okolo 5,0 min / km.

Nikdy nebežte až na hranicu svojich limitov, ak cítite, že Vám dnes proste nejde karta, nepremáhajte sa. Váš limit si splníte pozajtra. Dnes bežte viac krátkych úsekov s prestávkami. Keď neviete splniť Váš úsek na jeden šup, dajte si ho na viac krát.

Prejaví sa až časom, nebuďte sklamaní, keď sa nič nebude diať. Telo akoby sa zo šoku nechcelo spamätať, možno si robí rýchlo zásoby, pretože je naň vyvíjaný intenzívny fyzicky nátlak. Podstatné je udržať sa v pohybe, intenzívnej činnosti viac ako 30 až 40 minút, až potom dochádza k spaľovaniu tukov, dovtedy ste spaľovali cukry. Pozor kým sa dostanete k behu viac ako 30-40 minút, môže to trvať aj viac ako jeden mesiac.

Váha.

Ťažším ľuďom sa beží ťažšie, nesú viac váhy, to isté aj vyšším. Ak vážite viac ako 85-90kg, mali by ste mat aj kvalitnejšiu obuv s podporou, výdrži viac námahy pod veľkou váhou.

Strážte si srdcovú frekvenciu. Heartrate monitor čiže hodinky s hrudným pasom sú určené na meranie času, úseku, srdcovej frekvencie a strážia Vás, aby ste neprekročili limity a jednoducho Vám srdce nevyskočilo z tela von. Nastavuje sa v nich váha, vek, pohlavie a z toho sa Vám prepočíta počet úderov srdca pri kondičnom behu alebo pri behu, kedy spaľujete tuky. Kalibrujú sa na vzdialenosť zabehnutú normálnym tempom a krokom. Každý model ma viac a viac funkcii.

Po behu.

Neoddychujte hneď po dobehnutí, kráčajte, hýbte sa a veľa pite. Po behu príde telo o veľké množstvo tekutín, v závislosti od počasia a intenzity behu a tie je nutné doplniť.

Topánky.

Intenzita behu je priamo úmerná aj deformáciám topánok, tie potrebujú tak isto oddych na vyvetranie a znovu nabratie objemu zdeformovanej podrážky. Ak beháte veľmi často, majte aspoň dva páry bežeckých topánok.

Veľkosť topánok.

Bežecké topánky by mali byť o pol čísla max. číslo väčšie, aby prsty na nohách mali v špičke topánok dosť priestoru na pohyb pri zohnutí vo vyšliapnutí. Topánky na päte nesmú mať vôľu, medzeru aby Vás neomínali. Cez nárt musia sedieť pevne.

Terén.

Na každý povrch je vhodná iná podrážka, na cesty a hladký povrch cestne bežecké topánky. Na poľné chodníky, hrboľatý a sypký terén, trailová podrážka, viac drapľavá proti pošmyknutiu.

 

Oblečenie.

Kvalitné bežecké oblečenie je nenahraditeľné pre Váš komfort. Keď sa v lete potíte, rýchlo odvádza pot, odvetráva Vám telo máte pocit, že Vás chladí a ste suchí. V zime Vám odvádza pot, udržuje Vás v teple, bráni prefúknutiu chladným vetrom.

Bežecké oblečenie ženy

Bežecké oblečenie muži

Ponožky.

Tak isto ako oblečenie sú vhodné špeciálne ponožky s odvodom potu, aby nohy zostali v suchu. Kompresné ponožky sťahujú svalstvo a udržujú ho viac stužené a napäté pri dopadne kroku na zem. Efektívnejšie Vám umožňujú využiť energiu svalov.

Počas behu sa telo zahreje. Všetko oblečenie, ktoré ste mali na sebe pred behom, aby Vám bolo teplo Vám bude navyše. V teplom počasí, si budete priať bežať skoro bez oblečenia. V zimnom počasí, keď budete mať pocit zimy, si berte max dve vrstvy. Keď je okolo nuly, stačí Vám základná vrstva a stredná vrstva s windstoper, alebo tretia vrchná tenká šuštiaková bunda s windstoper, ak veľa fúka či padá mokrý sneh.

Dážď.

Keď je vonku mokro, po daždi, alebo v zime sneh, hodia sa Vám topánky s Gore Tex membránou, ktoré Vám odvádzajú vlhko z topánok von a nepustia vodu dnu. Na bežné behanie nie sú moc vhodné, keďže prestup vodných pár jedným smerom je redukovaný cez membránu a nie je prirodzený.

Ak máte so sebou kľúče, mobil, doklady, kúpte si bežecké opasky, majú v sebe kapsičky na tieto drobnosti. Textíliu s dobrým odparovaním potu, proti prepusteniu vlhkosti. Armbelt na ruku, kde si môžete dať mobil a ste obline, nič sa Vám nehompáľa vo vreckách. V mobile môžete mat aplikáciu Endomondo alebo Runtastic, pre meranie vašich úsekov.

Behajte, kvôli sebe, pre seba, pre zážitok z behu. Ste tu len vy a cesta. Preteky prídu časom, možno, a ani nemusia. Všetko záleží od Vás, nebeháte kvôli pretekom, preteky sú tu pre Vás. 

Bežecká obuv

Beh je šport pre každého. Behať môžete v ktoromkoľvek veku, kedykoľvek, kdekoľvek. Je to zrejme najmäsovejší a najlacnejší šport. Beh je aktívny šport, pri ktorom chudnete a formujete postavu, posilňujete svaly, utužujete zdravie, zvyšujete kondíciu až sa dostaví blahodarný pocit z vyplavených endorfínov. Hlavne si plníte svoje stanovené méty, ktoré posúvate ďalej vždy po ich splnení, krok za krokom. Behať môžete začať aj teraz, pomaly postupne. Pravidelným tréningom a životosprávou, zlepšovaním kondície a svalstva sa viete o rok dostať na métu 10 km, dva roky polmaratón, záleží na pevnej vôli a vašich cieľoch.

Čo potrebujete na beh? Nie veľa, len obuv a oblečenie. Ak chcete začať behať a nie ste si istí, či Vás to bude baviť asi do behu ani veľa investovať nebudete. Ak beháte častejšie ako na autobus, a nie je to pre Vás nezmyselný pohyb, potrebujete hlavne dobrú bežeckú obuv a oblečenie, vhodné sú doplnky a výbava.

Dobrá bežecká obuv, je nutná hlavne zo zdravotného dôvodu. Chodidlo človeka je rôzne anatomicky deformované, jeho kostru tvorí veľa drobných kostí a úponov. Pri intenzívnej námahe, akou je beh, dochádza pri dopade chodidla k terénu k väčšiemu zaťaženiu chodidla ako pri chôdzi. Vaše chodidlo dostáva viac zabrať a prípadné nadmerné deformácie, ako napríklad nízka klenba sa bez použitia ortopedických vložiek, prípadne dobrých topánok môžu prejaviť väčšou bolesťou. Preto je potrebná obuv s kvalitnou podrážkou z rôznych technológií, pre rôzny štýl behu, deformácie chodidla a kostry človeka. Pre maximálnu jednoduchosť výberu topánok bude postačovať asi jedno základne pravidlo, podľa typu chodidla.

Normálna klenba, neutrálny nášľap, normálna pronácia.

Nízka klenba, vnútorný nášľap, nadmerná pronácia.

Vysoká klenba, vonkajší nášľap, supinácia.

Ako zistiť, akú klenbu mám? Namočte si nohu a odtlačte si stopu chodidla na noviny. Ďalšia možnosť sú  Vaše staré topánky. Pozrite sa na podrážky, kde ich máte najviac zodraté. Smerom von, rovnomerne v strede alebo vo vnútri pod palcom.

Bežecká obuv muži: http://www.exisport.com/muzi/sporty/behanie/obuv/?sort=pricedesc

Bežecká obuv ženy: http://www.exisport.com/zeny/sporty/behanie/obuv/?sort=pricedesc

Pre tieto deformácie chodidla sú vhodné rôzne typy obuvi s technológiou pre podporu nášľapu.  Tá technológia v topánkach je vlastne vystuženie v miestach veľkého namáhania, bodoch došľapu, v podpore klenby, ktorá udržuje chodidlo v správnej polohe a zabráni,  aby Vás po čase nezačali bolieť nohy a chodidlá. Topánky bez týchto technológií a tiež lacnejšie sa rýchlejšie vychodia, „vyšmatlajú“ prehĺbia vašu deformáciu chodidla a môžu spôsobiť vážne zranenia. Pre absolútne presné zistenie vhodnosti bežeckých topánok podľa anatomickej stavby Vášho tela je samozrejme možné navštíviť odborníka, ktorý Vám určite zodpovie Vaše otázky a odporučí čo je najlepšie.

Čoraz populárnejší začína byť aj beh na boso „barefoot“ alebo „natural running“. Sú pre to vyvinuté topánky s minimálnou podrážkou, bez medzi podošvy, kde Vás od terénu delí len niekoľko milimetrov flexibilnej gumy, prípadne vrstvená podrážka, tiež len niekoľko milimetrov hrubá. Pri týchto je však spodná vrstva podrážky tvrdšia a štruktúrovaná, aby navodila pocit prirodzenej deformácie chodidla a neprenášala až taký sprostredkovaný pocit s povrchom terénu. Skrátka necítite každý kamienok. Pri voľbe týchto topánok je potrebné mať na pamäti, že ak nie ste zvyknutí chodiť bosí, nie to ešte behať, nie je to pre Vás správna voľba. Môžete si veľmi uškodiť a spôsobiť zranenie chodidla. Preto skôr opatrne prejsť na topánky s nižším pomerom hrúbky podrážky pri špičke a päte, a až potom kúpiť topánky pre naturálny beh a v nich striedať krátke trate s dlhými v klasických bežeckých topánkach, kým si Vaše nohy zvyknú na pohyb bez opätku a mäkkých topánok.

 

Často sa vyskytujúce chyby pri tréningu behu

Aby vám behanie prinášalo radosť a vy ste sa vyhli prípadným zraneniam či iným zdravotným komplikáciám, je treba sa pri jeho tréningu vyvarovať viacerých chýb. Prinášame vám zoznam tých najčastejších.

Začatie bežeckého tréningu bez predchádzajúcej lekárskej prehliadky

Predpokladom pre zdravé behanie a úspešný tréning je všeobecná lekárska prehliadka. Ideálny prípad je, keď ju každý, kto uvažuje začať behať, absolvuje. Pre mnohých bežcov to nie je nutné, ale v každom prípade sa treba dať vyšetriť pokiaľ:

  • máte viac ako 50 rokov a nie ste zvyknutí na náročné fyzické zaťaženie,
  • sa vo vašej rodine vyskytli prípady ochorenia srdcovo-cievneho systému,
  • máte problémy zo srdcom,
  • máte vysoký krvný tlak alebo neviete, či je normálny,
  • máte astmu,
  • máte problémy s kosťami, kĺbmi alebo chrbticou (napr. artróza, artritída, osteoporóza),
  • máte ortopedické problémy (napr. supinácia, pronácia, plochá noha)
  • máte cukrovku,
  • ste obézni (BMI >30)
  • ste prekonali v ostatných šiestich mesiacoch vážnu chorobu.

Účelom tejto prehliadky je identifikovať prípadné limitujúce faktory športovania a zistiť, či je behanie pre vás zo zdravotného hľadiska vhodné.

Absencia trénera v začiatkoch trénovania

Skúsený tréner je potrebný najmä pre začiatočníkov a aktívnych pretekárov. Trénerské usmernenie je dôležité pre začiatky bežeckej aktivity najmä preto, lebo získané nesprávne návyky  sa neskoršie veľmi ťažko odstraňujú. Začiatočníci potrebujú  poradiť okrem iného v nasledovných základných otázkach:

  • ako zlepšiť techniku behu,
  • ako často treba trénovať,
  • čo treba robiť okrem behania,
  • koľko km treba odbehnúť,
  • ako rýchlo treba behať,
  • aká by mala byť pulzová frekvencia srdca pri tréningu,
  • ako dýchať pri behu.

Príliš veľa príliš skoro

Táto chyba sa vyskytuje hlavne u začiatočníkov, ale nevyhnú sa jej ani aktívni pretekári. Nie vždy platí, že viac je lepšie. Pohybový aparát bežca potrebuje čas na to, aby sa prispôsobil objemu odbehnutých kilometrov. Doprajte mu ho. Veľa odbehnutých kilometrov bez predchádzajúcej primeranej prípravy je samoúčelné a škodlivé. Platí približné pravidlo nezvyšovať týždennú  kilometráž o viac ako 10 % a pravidelne po 1 až 3 týždňoch zaraďovať odpočinkové (regeneračné) týždne s objemom 40 až 50 % predchádzajúceho maxima. Doprajte si minimálne  jeden deň do týždňa na kompletné zotavenie. Pokiaľ vás niečo začne bolieť, prerušte alebo zmiernite na primeranú dobu tréning. Nedodržanie týchto zásad spravidla spôsobuje zranenia pohybového aparátu bežca – najčastejšie achilovky, kolena a okostnice na holeni.

Príliš rýchlo príliš skoro

Pre začiatočníkov platí, že oveľa dôležitejšie, ako behať rýchlo, je vôbec behať. Pre pokročilých bežcov/pretekárov je dôležité, aby tréning rýchlosti a špeciálnej vytrvalosti predchádzala primeraná všeobecná príprava a behy pomalším tempom. Neponáhľajte sa preto zo zrýchľovaním tempa behu. Keď je to vzhľadom na vašu kondíciu potrebné, začnite chôdzou alebo klusom prekladaným medzichôdzou.

Dehydratácia

Veľa bežcov podceňuje stratu množstva tekutín potením počas behu. To platí nielen pre letné obdobie, ale aj pre zimu. Pite dostatočné množstvo vody alebo vhodných športových nápojov  pred a po bežeckom tréningu. Pokiaľ váš tréning alebo preteky trvajú dlhšie ako 90 minút, pite aj počas behu. Orientačne platí, že by ste v takomto prípade mali vypiť každých 15 až 20 minút 1,5 až 2 dcl vody alebo vhodného športového nápoja. Každý človek je iný. Niekto má hmotnosť 60 kg, niekto 90 kg. Niekto žije a trénuje v chladnom prostredí, ale preteká v horúcom prostredí. Zhruba však platí – pite aspoň 2 litre za deň a riaďte sa farbou vášho moču. Farba moču je dobrým ukazovateľom dostatočnej hydratácie. Pokiaľ je jeho farba po tréningu tmavožltá, ste nedostatočne hydratovaní. V takom prípade pite viac.

Nedostatočná/nesprávna výživa

Zloženie a množstvo jedla, ktoré bežec požije pred, počas a po tréningu, má obrovský vplyv na  jeho celkový zdravotný stav, kvalitu zotavovania a adaptácie na tréning, a tým aj na jeho  výkonnosť.
Niekoľko  tipov pre stravovanie:

  • jedzte pestrú, nekonzervovanú stravu s bohatým obsahom uhlohydrátov, bielkovín, nenasýtených mastných kyselín, vitamínov, antioxidantov, minerálov a stopových prvkov,
  • zjedzte denne aspoň tri porcie čerstvého ovocia a dve porcie čerstvej zeleniny,
  • uhlohydráty by mali pokrývať približne 50 % vašej dennej energetickej spotreby,
  • s výnimkou doby tesne po tréningu nejedzte potraviny s vysokým glykemickým indexom,
  • za účelom optimálneho obnovenia svalového glykogénu jedzte ľahko stráviteľné uhlohydráty čo najskôr po tréningu, najneskôr však do dvoch hodín po záťaži,
  • nezabudnite na kvalitné bielkoviny, mali by pokrývať až 15 % vašej dennej spotreby energie.

Príliš často náročný tréning

Zlepšovanie kondície a bežeckej výkonnosti sa nedeje počas tréningu, ale vo fáze zotavovania po tréningu. Vlastný tréning slúži len na vyvolanie podráždenia, na ktoré sa potom organizmus bežca adaptuje. Pokiaľ počas dlhšieho obdobia nemá bežec medzi dvoma intenzívnymi zaťaženiami dostatočný čas na regeneráciu, je tréning samoúčelný, vedie k pretrénovaniu, zhoršeniu celkového zdravotného stavu a podstatne zvyšuje riziko zranení. Bežci-začiatočníci by nemali v žiadnom prípade absolvovať počas jedného týždňa viac ako 1 až 2 náročné tréningy, a ani u vrcholových bežcov by ich počet nemal dlhodobo prekročiť 4.

Pretrénovanie

Pretrénovanie je častou príčinou vzniku bežeckých zranení, psychického opotrebovania a zhoršenia výkonnosti. Jeho príčinou býva najčastejšie kombinácia horeuvedených chýb.

Nevhodné oblečenie

Príliš teplé alebo naopak nedostačujúce oblečenie spôsobuje, že končíte tréning prepotení, lepkaví alebo podchladení. Spodná vrstva oblečenia by nemala byť z bavlny, ktorá zle saje pot a lepí sa na telo. Ďalšia vrstva má byť tepelno-izolačná a mala by sa dať v prípade potreby (napr. po zahriatí pri rozcvičke) ľahko vyzliecť. V chladnom a daždivom počasí nemá vrchná časť odevu prepúšťať vodu, má byť odolná voči vetru, pritom však má prepúšťať vodnú paru. Dajte si pozor, aby ste sa v zime neobliekali príliš veľa. Oblečte sa tak, ako by ste sa obliekli, keby ste išli na prechádzku (nie bežeckú) a bolo by o približne 10 ºC viac. Pri behu v tme je vhodné, aby časť oblečenia bola vzhľadom na vašu bezpečnosť svetlo reflexná.

Nevhodná obuv

Opotrebovaná alebo pre vašu nohu nevhodná obuv býva často príčinou chronických zranení. Najlepšie je poradiť sa pred výberom obuvi s trénerom, so skúseným bežcom alebo navštíviť špecializovanú predajňu. V nej odporučia najvhodnejšiu obuv pre konkrétny typ nohy (plochá noha, pronácia, supinácia atď.) a prevažujúci povrch (asfalt, lesná cesta, tartan...) miesta tréningu. Staré maratónky treba vymeniť po odbehnutí 500-600 km.

Zlá technika behu

Zlá technika je jednou z príčin neefektívneho využívania energie, limitovania rýchlosti a výkonnosti v bežeckých disciplínach. Často býva tiež príčinou chronických bežeckých zranení. Najčastejšími chybami býva:

  • pohyb ťažiska tela hore-dole („skákanie pri behu“),
  • kývanie do strán,
  • predkopávanie (dotyk chodidla zo zemou pred ťažiskom tela),
  • „zlomenie“ tela v driekovej oblasti.

Príčiny zlej techniky behu a spôsoby zlepšenia sú rôzne. Najlepšie je hneď na začiatku tréningu vyhľadať skúseného trénera. Tréner vám poradí, ako odstrániť prípadné chyby v technike behu.

Nesprávne dýchanie

Najčastejšími chybami sú príliš plytké alebo príliš hlboké dýchanie a dýchanie len nosom. Dýchanie má byť bránicové, čo najhlbšie, ale bez násilného zadržiavania dychu. Dôraz má byť pritom na aktívny výdych. Nie je pritom dôležité, či sa nadychujete len nosom alebo nosom aj ústami. Jednoducho, keď pri rýchlejšom behu nestačíte nasať dostatok vzduchu nosom, začnite dýchať aj ústami.

Nedostatočná/nesprávna rozcvička

Úlohou rozcvičky je pripraviť bežca na nasledujúcu náročnejšiu časť tréningu. Nedostatočná rozcvička alebo jej úplné vynechanie nielen zhorší predpoklad na bezproblémové absolvovanie tréningu, ale môže byť príčinou akútnych zranení. Správna rozcvička pred bežeckým tréningom by mala obsahovať:

  • rozklusanie alebo chôdzu prekladanú klusom počas 6 až 12 minút,
  • dynamický strečing celého tela so zameraním na nasledujúcu bežeckú aktivitu; čas strečingu 5 až 10 minút,
  • bežeckú abecedu v rozsahu 4 až 6 x 20-30 m s medzichôdzou alebo pomalým medziklusom,
  • niekoľko (4 až 8) roviniek dĺžky 60 až 100 m prepojených pomalým medziklusom alebo medzichôdzou; rýchlosť prebiehaných roviniek postupne stupňovať až do rýchlosti plánovanej na hlavnú časť tréningu.

Ukončenie tréningu bez vyklusania a strečingu

Úlohou tejto časti tréningu je urýchliť a skvalitniť zotavenie po tréningu. Na to slúži prekrvenie svalstva dolných končatín a predĺženie poskracovaných svalov. Ukončenie tréningu by malo pozostávať z 6- až 15-minútového vyklusania a následného ľahkého statického strečingu v trvaní 5 až 10 minút.

Zanedbanie posilňovania svalstva trupu a strečingu

Posilňovanie svalstva trupu a strečing vás síce priamo neurobia rýchlejším bežcom, ale určite prispejú k tomu, aby váš bežecký tréning bol efektívnejší a zmenšilo sa riziko zranení. Primerane silné brušné, chrbtové a posturálne svalstvo trupu je preto jednou z podmienok bezproblémového bežeckého tréningu.

Strečing urobí svaly pružnejšími a môže pomôcť predchádzať bežeckým zraneniam. Dôležité je pritom robiť pred vlastným bežeckým tréningom (po predchádzajúcom rozklusaní) dynamický strečing a po ňom statický strečing.

Štefan Mereš, tréner I. triedy, RunForFun.sk